Zamek Grodno, Kamieniołom i Karpacz

Zamek Grodno, Kamieniołom i Karpacz

Szybka wycieczka do Karpacza? No jasne. Władca Karkonoszy serdecznie do siebie zaprasza 🙂 Czeka na nas przy siedzibie Ducha Gór.

W Karpaczu – siedzibie Ducha Gór, strzeżonej przez największą w Polsce rzeźbę Władcy Karkonoszy swoje miejsce znaleźli m.in. tajemniczy kostur, niezwykli hutnicy szkła, magiczny sekretarzyk Ducha Gór, smocza harfa z niewidzialnymi strunami, alchemiczna komnata Czterech Żywiołów czy okazy najbardziej niesamowitych owadów żyjących w najbliższym otoczeniu Karkonosza. Idzie w tym miejscu poczuć magię 🙂 Warto odwiedzić to miejsce, by w przyjemny sposób przyswoić wiedzę o regionie i jego historii, przy jednoczesnym podziwianiu pięknych widoków. 🙂 Więcej możecie znaleźć na stronie – KLIK
Zwierzęta Karkonoszy – na niewielkim skwerze przy ulicy Konstytucji 3-go Maja umieszczone zostały figury zwierząt – niedźwiedzia, jelenia, dzika oraz wilka – podobno Duch Gór przybierał postać właśnie tych zwierząt. Rzeźby zostały wykonane ręcznie, z blachy i prezentują się naprawdę ciekawie. Niedaleko nich znajduje się zapora, którą również warto odwiedzić.
Zapora na rzece Łomnicy – zapora powstała przede wszystkim ze względu na niszczycielską siłę wody oraz niesionego przez nią skalnego rumoszu, który zagrażał miejscowej zabudowie – mostom, ulicom i nasypom kolejowym. Wzniesiono ją w latach 1910-1915, tworząc piękny zalew oraz sztuczny wodospad, które podziwiać można spacerując wzdłuż liczącej 105 metrów długości korony zapory.
Może trochę zboczymy z drogi i zahaczymy również o zamek?
Dzieje Zamku Grodno to ponad 700 lat historii, zaczynając od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych.
Zamek Grodno (niem. Kynsburg, Königsberg) wybudowany został na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Warownia wznosi się nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej, dawniej zwaną Śląską Doliną (niem. Schlesiertal). Jako główną przyczynę budowy warowni podaje się zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy. Powszechnie budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W I połowie XIV w., za panowania księcia Bolka II Małego, rozbudowany został zamek górny, który wtedy składał się już z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków stanowiących pomieszczenia załogi, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz dużego dziedzińca. Wszystko to otoczone było grubym murem obronnym. Więcej o samym zamku dowiecie się jak sami odwiedzicie te rejony 😉
Na koniec piękne, malownicze wręcz Kamyki. Kto by pomyślał, że stare wyrobisko po kamieniołomach może być tak urzekające.
W okolicy znajdziemy również Pałac Jedlinka i Browar Jedlinka, który trudni się rzemieślniczymi piwami 🙂